Çevre ile ilgili haberler

 

Mart 2007    

 

Çevreyi kirletene fazla vergi geliyor

Avrupa Birliği (AB) yeni dönemde çevreyi kirletenlerin, daha yüksek oranlı vergiye tabi tutulmasını istedi. Brüksel'de gerçekleştirilen AB 1. Vergileme Forumu'nda (Tax Forumu 2007) yeni vergileme politikaları ele alındı. Üye ülkelerin yanı sıra aralarında Türkiye'nin de bulunduğu aday ülkelerin Maliye Bakanı ya da üst düzey Maliye bürokratlarının katıldığı toplantılarda özellikle çevresel vergiler üzerinde duruldu.

Milliyet,  27.03.2007

Şubat 2007    

 

 

Kurbağalar cinsiyet değiştiriyor

İsveç’te yapılan bir araştırma, kirlilik nedeniyle bazı erkek kurbağaların cinsiyet değiştirdiğini ortaya koydu. PARİS - Uppsala Üniversitesi laboratuvarında Rana temporaria ve Rana pipien türü kurbağalar Avrupa, ABD ve Kanada’daki sularda tespit edilen östrojen seviyesine maruz bırakıldı. Östrojen seviyesi arttıkça erkek kurbağaların yüzde 95-100’ünün cinsiyet değiştirdiği gözlendi.

NTVMSNBC,  28.02.2007

 

Kritik eşiğe 2 derece kaldı

Önde gelen bilim adamlarının BM’ye sundukları bir iklim raporuna göre, dünyanın ortalama sıcaklığının 2 santigrat derece daha artması, “kritik eşiğin aşılması” anlamına gelecek ve insanlık için “telafisi mümkün olmayan” sonuçlar doğuracak.

NTVMSNBC,  27.02.2007

 

Karbon ayak izinizi ölçün

İngiltere merkezli Carbon Footprint adlı kuruluş tarafından açılan “http://www.carbonfootprint.com/” web sitesi, bu konuda duyarlı olan ve çevreye mal olduğu bedeli öğrenmek isteyenler için “karbon ayak izini” hesaplıyor.

NTVMSNBC,  27.02.2007

 

‘Termik santrallere ara verilsin’

AB’ye üye ülkelerin çevre bakanları, karbon gazı salımını 2020 yılına kadar 1990’daki seviyeye göre yüzde 20 oranında azaltma konusunda anlaşmaya vardı. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın önde gelen iklim uzmanı James Hansen, gezegenin ısınmasına yol açan karbondioksit gazının atmosfere karışmasını önlemek amacıyla termik santral inşaatlarının askıya alınmasını tavsiye etti.

NTVMSNBC,  27.02.2007

 

AB karbon salımını yüzde 20 azaltıyor

AB’ye üye ülkelerin çevre bakanları, karbon gazı salımını 2020 yılına kadar 1990’daki seviyeye göre yüzde 20 oranında azaltma konusunda anlaşmaya vardı.

NTVMSNBC,  20.02.2007

 

Çevre raporu

DENİZLİ'DE TEMİZ ENERJİ EVİ: Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Temiz Enerji Evi' projesiyle Türkiye'de ilk defa hem güneş enerjisinden, hem hidrojenden elektrik üretti. PAÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Harun Kemal Öztürk, evin, elektrik ve ısınma ihtiyacının güneş enerjisiyle sağladığını söyledi. Güneş izleyicilerin ürettiği elektriğin akülerde depolandığını, aküler dolduktan sonra fazla olan enerjinin ise hidrojene dönüştürüldüğünü ifade eden Öztürk, "Üretilen hidrojeni tanklarda depoluyoruz. İhtiyaç olduğunda da depolanan hidrojeni elektriğe dönüştürüyoruz" dedi. Öztürk, sistemin konutlar ile otomobillerde de kullanılabileceğini söyledi.

 

Radikal, 19.02.2007

Rüzgâra yatırım yarışı

Türkiye'nin rüzgârdan elektrik üretimi kapasitesi son beş yılda üçe katlanarak 67 megavata yükseldi. Rüzgâr santralı kurmak için birçok önemli grup sırada bekliyor

Milliyet,  12.02.2007

Türkiye su fakiri
Türkiye'de kullanılabilir su miktarının işgal altındaki Irak'tan bile az olduğu ortaya çıktı Doğal Hayatı Koruma Vakfı nüfusu sürekli artan Türkiye'nin 2030 yılında ''su fakiri'' bir ülke olabileceğini açıkladı
12.02.2007 12:24:53

 

Türkiye'nin çevre yanlışları
BM İklim Raporu'nun sera gazı salınımının en hızlı artış gösterdiği ülkenin Türkiye olduğunu ortaya koyması çevre konusundaki yanlışlıkların gözden geçirilmesini gerekli kılıyor
02.02.2007 14:51:17

 

Nedir şu küresel ısınma dedikleri
Küresel ısınma bugünlerde dünyanın en fazla konuştuğu konuların başında geliyor Peki insanoğlunun geleceğini tehdit eden ve iki kelimeden oluşan bu olgu ne anlama geliyor Dünyamız neden tehdit altında İşte bilimadamlarının açıklamaları
02.02.2007 11:20:07

 

Dünya alarm veriyor
BM'nin hazırladığı İklim Değişikliği Raporu'nda küresel ısınmanın son 50 yılda yüzde 90 oranında insan eliyle yaratıldığı ve asırlarca süreceği belirtildi
02.02.2007 10:53:19


Eyfel küresel ısınmayı protesto etti
Çevre örgütleri çeşitli kentlerde ışık söndürme eylemleri yaparak küresel ısınmanın önemine dikkat çekmeye çalışıyor Paris'te Eyfel Kulesi Roma'da ünlü Kolezyum Madrid'in en ünlü anıtı Puerta de Alcala'da ışıklar kısa bir süreliğine söndü
02.02.2007 09:59:44

 

Erdoğan Türkiye tarımla da kalkınacak
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ''Bana göre Türkiye sanayi ülkesi olmakla tarım ülkesi olmak arasında bir tercih yapmak durumunda değildir'' dedi
01.02.2007 20:56:48

 

Yağmuru laboratuvarda yağdırdı
Hacettepe Üniversitesi'nden Prof Dr Cemal Saydam toz ile bereketli yağış arasındaki ilişkiyi kullanarak dünyada ilk kez bereketli yağışları laboratuvar ortamında geliştirdiğini iddia etti
01.02.2007 15:30:10

 

Kuraklık Türkiye'de neleri vuracak
Ziraat Mühendisleri Odası'nın kuraklık raporuna göre bu yıl en çok buğday erik kiraz kayısı zeytin ve üzüm üretimi sekteye uğrayabilir
01.02.2007 11:34:49

Ocak 2007    

 Dünyanın suyu golfe!

Golf sahaları için dünyada bir günde tüketilen 660 bin tonu aşkın su, 4.7 milyar insanın günlük asgari su gereksinimine eşit...

NTVMSNBC,  31.01.2007

 En ağır küresel ısınma raporu

Dünya iklim uzmanları, küresel ısınmayla ilgili rapora son şeklini vermek üzere Paris’te bir araya geldi. Rapora göre, iklim değişikliği ve etkileri düşünülenden çok daha korkutucu boyutlarda.

NTVMSNBC,  29.01.2007

 Köyceğiz Gölü’nden gaz çıkışı oldu küçük balıklar öldü

Köyceğiz Gölü’nden önceki sabah saatlerinde çevreye yoğun bir kükürt kokusu yayıldı. Öğle saatlerinden itibaren de binlerce gümüşbalığı ve başka küçük bakıklar ölerek suyun yüzüne vurdu.

Kükürt kokusu duyulduğunda Sultaniye Kaplıcası’nda olduğunu belirten vatandaşlardan Hüseyin Akın (37), "Gölün üzerinde koyu bir tabaka oluştu. Balıklar zıplayarak Köyceğiz’e doğru hızla kaçışmaya başladı. Köyceğiz’e geldiğimde ise ölü balıklar gördüm" dedi. Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Muhammet Aktaş da alınan balık ve göl suyu numunelerin tahlil için Bornova Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’ne gönderildiğini açıkladı.

Hürriyet,  22.01.2007

 Ayıların uykusu kaçmışken...

İKLİM değişikliği yüzünden "Ayıların uykusu kaçtı" diyorlar. Bilim adamları, ayıların bu sene "kış uykusuna" yatmadıklarını kanıtlarıyla tüm dünyaya duyurdular.

Hürriyet,  21.01.2007

 Kilis'te 60 kişi sobadan sızan gazdan zehirlendi

Kilis'te karbonmonoksit gazından zehirlenen toplam 60 kişi, hastaneye kaldırıldı.

Hürriyet,  21.01.2007

 Yatağanlılar hava kirliliği için AİHM’ye gidiyor

Muğla’nın Yatağan İlçesi’nde termik santralin yarattığı kirlilikle ilgili suç duyurularından sonuç alamayan Yatağan Çevre Platformu (YAÇEV) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurma kararı aldı.

Hürriyet,  20.01.2007

 Yatağanlı AİHM yolunda

 MUĞLA'nın Yatağan İlçesi'nde halk termik santralin yarattığı kirliliğe çeyrek asırdır katlanırken, suç duyurularından sonuç alamayan Yatağan Çevre Platformu (YAÇEV) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurma kararı aldı. Platform sözcüsü Avukat Nuray Şahbudak, santralin, filtresiz biçimde ülke çıkarları gerekçe gösterilerek çalıştırıldığını belirtti, “50 bin insanın yaşam hakkı ne olacak” diye sordu.

Hürriyet,  19.01.2007

 Pepe'den 'Acaristanbul' açıklaması: Süre doldu

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Acaristanbul'da iptal edilen ruhsatların tamamlanıp belediyeye teslim edilmesi için İmar Kanunu gereğince verilen 30 günlük sürenin bugün dolduğunu belirterek, ”Beykoz Belediyesi bu konuyu encümen toplantısında görüşüp kararı verecek” dedi.

Hürriyet,  18.01.2007

 Güler: Su konusunda bir problem yok

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler,barajların her yıl olduğu gibi doluluk oranını sağladığına işaret ederken, su konusunda bir problem olmadığını bildirdi.

Hürriyet,  18.01.2007

 Egzoz emisyonda sabit istasyonlar belirlendi

Çevre ve Orman Bakanlığınca yayınlanan genelgeyle egzoz muayenesinin mobil araçlarda yapılmasının yasaklanmasının ardından Ankara’da egzoz emisyon ölçümü yapılacak sabit istasyonlar belirlendi. Başkentte egzoz emisyon ölçümü yapmak amacıyla 16 sabit istasyon, Ankara Valiliğiyle protokol imzaladı.

Hürriyet,  18.01.2007

 Sıcak hava yırtıcı kuşları aldattı

Küresel ısınmanın etkisiyle ”aldanan” yırtıcı kuşların, Afrika'ya göç etmek yerine ılıman iklime sahip Çukurova yöresinde kaldığı, bunların bir bölümünün ise avlanma mevsiminin başlaması sonucu bilinçsiz avcılarca vuruldukları ya da kimyasal ilaç ve gübrelerden zehirlendiklerinin gözlendiği belirtildi.

Hürriyet,  18.01.2007

 Beylerli Gölü kuraklığa teslim

DENİZLİ'nin Çardak İlçesi'ndeki, bir zamanlar doğal güzelliğiyle adından söz ettiren ve göçmen kuşların uğrak yeri olan Beylerli Gölü, kuruyarak sazlığa döndü.

Hürriyet,  18.01.2007

 Bagajda siyanürle öldürülmüş 27 tilki bulundu

Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde, siyanürle öldürülmüş 27 tilki otomobil bagajında bulundu.

Hürriyet,  18.01.2007

 Evanjelist liderler ve bilimadamları, küresel ısınmaya karşı birleşti

ABD'de, dünyayı tehdit eden küresel ısınmayla mücadele için kamuoyunu harekete geçirmek amacıyla etkin dini liderler ve bilim insanları güçbirliği yaptılar.

Hürriyet,  18.01.2007

 1,3 milyon hektarlık sulak alan kaybedildi

Türkiye'nin, 40 yılda Van Gölü'nün 3 katı büyüklüğünde sulak alanını kurutma, doldurma ve su rejimine yapılan müdahaleler sonucu kaybettiği, önlem alınmadığı takdirde gelecek yıllarda önemli derecede su sıkıntısıyla karşı karşıya kalabileceği bildirildi.

Hürriyet,  18.01.2007

 Yatağan'da kirlilik isyanı

MUĞLA'nın Yatağan İlçesi'nde 25 yıl önce faaliyete geçirilen termik santral, kent halkını ölümle iç içe yaşamaya mahkum ederken, Çevre Platformu'nun (YAÇEV) girişimi ses getirdi. Belediye bünyesinde kurulan Kent Konseyi de platformun kampanyasına destek verdi. Konsey Sözcüsü Nail Uzun, “Çeyrek asırdır, Yatağanlılar'ın isyanını duyan yok. Burada herkes aciz kaldı” diyerek sitemini dile getirdi. Muğla Valisi Temel Koçaklar ise Yatağanlılar'ın iki ay sonra temiz havaya soluyacağını söyledi.

Hürriyet,  17.01.2007

 Hükümet nükleer santralde kararlı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ”Nükleer güç santrali yatırımını, çevreye rağmen değil, çevre için yapıyoruz” dedi.

Hürriyet,  17.01.2007

 ANÇEVA 2006 yılında 4 bin ton atık topladı

2006’da 4 bin ton atık toplayan ANÇEVA, çevre duyarlılığının artması ve atık toplama bilincinin gelişmesi için Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Orman Bakanlığı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne önemli görevler düştüğü bildirdi.

Hürriyet,  17.01.2007

 Yatağan dilekçesi: Kanseriz ölüyoruz

Muğla’nın Yatağan İlçesi’nde yaşayanlar, havadaki kükürtdioksit oranının tehlike sınırının 6 kat üzerinde çıkması üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na ’Ölüyoruz’ diye dilekçe gönderdi.

Hürriyet,  17.01.2007

 Bakanlıktan çevrecilerin bilgi talebine ret

Çevrecilerin, İzmir'in Bergama ilçesindeki altın madenine ilişkin Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde “madenden devletin kazancına” ilişkin bilgi taleplerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, “Buradaki madencilik faaliyetlerinin önüne haksız yere engeller çıkartılarak yer altı kaynaklarının üretiminin engellenmesine sebep olunabileceği” gerekçeleriyle reddettiği bildirildi.

Hürriyet,  17.01.2007

 Köy konağında uluslararası toplantı

 “Kalkınmada Temiz Enerji” Projesin hayata geçirildiği Ankara'nın Çamlıdere ilçesine bağlı Çukurören ve Yılanlı köyü, Türkiye Likit Petrol Gazcıları Derneğinin uluslararası toplantısına ev sahipliği yaptı.

Hürriyet,  17.01.2007

 Yeşil TV’ciden beş talep

Hulot, siyasilerden 5 maddelik bir çevre anlaşmasına destek vermelerini istiyor:

1-       Çevreden sorumlu Başbakan Yardımcısı makamı oluşturulsun.

2-       Karbondioksit kullanımı vergilendirilsin,

3-       Biyolojik tarımı destekleyecek şekilde sübvansiyonlar gözden geçirilsin,

4-       Sistematik anketlerle, çevre konularında toplum sürece katılsın,

5-     Çevre konusunda eğitim verecek köklü bir kurum oluşturulsun.

Hürriyet,  16.01.2007

Greenpeace, TBMM'de nükleer enerji hakkında görüşlerini açıklayacak

TBMM Çevre Komisyonunda yarın ele alınacak Türkiye'de nükleer enerji santralleri kurulmasına ilişkin yasa tasarısının görüşmelerinde, santrallerin kurulmasını çeşitli eylemlerle protesto eden çevreci Greenpeace örgütünün temsilcileri de görüş bildirecek.

Hürriyet,  16.01.2007

Asit yağmurları denizleri tehdit ediyor

Daha çok ağaçların yapraklarındaki gelişmeyi önlemesiyle ormanlık alanlarda etkili olduğu bilinen asit yağmurlarının, son yıllarda endüstriyel faaliyetler, fosil yakıt kullanımı, kara ve hava yolu ulaşım araçlarındaki yoğunluğun etkisiyle deniz ve okyanusları olumsuz etkilediği, buradaki canlı yaşamı tehdit ettiği bildirildi.

Hürriyet,  16.01.2007

Caretta-caretta ölüsü sahile vurdu

 Muğla'nın Fethiye ilçesinde caretta-caretta türü kaplumbağa ölüsü sahile vurdu.

Hürriyet,  15.01.2007

Tarsus'ta çiftçiler yağmur duasına çıktı

Mersin'in Tarsus ilçesinde yaklaşık 3 aydır yağış düşmemesi nedeniyle kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalan çiftçiler, yağmur duasına çıktı.

Hürriyet,  15.01.2007

İngiliz şirketinden çevre için 200 milyon sterlin

İngilizlerin ünlü mağaza zincirlerinden biri, faaliyetlerinin çevreye verdiği zararı azaltmak için 200 milyon sterlinlik bütçe ayırdı.

Hürriyet,  15.01.2007

'Allianoi' sular altında kalacak

Allianoi Girişimi Grubu Dönem Sözcüsü Dr. Oya Otyıldız, İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun, ”Allianoi'nin etrafına 1 metre koruma duvarı çekilerek, alanın baraj suları altında bırakılması” yönünde karar verdiğini bildirdi.

Hürriyet,  15.01.2007

Kuşları da dolandırırlar...

AVRUPA Birliği, doğayı ve çevreyi koruyan derneklere para vermeye başlayınca "çevreciler" çoğaldı.

Hürriyet,  14.01.2007

Bakan Pepe, çöplükte basın toplantısı düzenledi

ÇEVRE ve Orman Bakanı Osman Pepe, Trabzon şehir çöplüğünde düzenlediği basın toplantısında Gürcistan'dan, Bulgaristan'a kadar Türkiye'nin tüm kıyı şeridi ve iç bölgelerde, önde çöplük, arkada şehirden oluşan bir tablo olduğunu anlatırken, “Bazı belediyeler çöp depolama tesislerine karşı çıkıyor. Kuru, anlamsız ve kör inadı bırakmaları lazım” dedi.

Hürriyet,  14.01.2007

"Havayı coğrafi yapı ve kalitesiz kömür zehirliyor’

 HAVA kirliliği değerlerinin tehlike sınırının üzerine çıktığı Konya’da vatandaşlar çözüm beklerken, Büyükşehir Belediyesi kirliliğe Konya’nın coğrafi yapısının ve kaitesiz kaçak kömür kullanımının neden olduğunu öne sürdü.

Hürriyet,  12.01.2007

3177’e telefon et ormanları kurtar

Ormanları kurtarmak için tüm GSM operatörlerden arayanlar "alo" demeye karşılık 5 YTL’lik bağışta bulunacak. Kampanyanın ilgi görmesi bekleniyor.

Hürriyet,  12.01.2007

Kocaeli'nde, "atık çamur" sanayii durma noktasına getirdi

Kocaeli'nde, 10 yıldır hizmet veren, yıllık 35 bin ton kapasiteli İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş'nin (İZAYDAŞ), artan talepleri karşılayamaması nedeniyle bazı sanayici tesislerinin üretimi durdurma noktasına geldiği bildirildi.

Hürriyet,  12.01.2007                                                          

Bakanlık önünde emisyon eylemi

Çevre ve Orman Bakanlığı’nca izin belgeleri iptal edilen egzoz emisyon ölçümü yapan özel araç sahipleri bakanlık önünde kornalı eylem yaptılar.

Hürriyet,  12.01.2007

Gürültülü mekána 12 bin YTL ceza

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, standartların üzerinde gürültü yapan eğlence yerleri, şantiye ve fabrikalara 12 bin YTL ceza kesecek.

Hürriyet,  12.01.2007

Gürültülü mekána 12 bin YTL ceza

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, standartların üzerinde gürültü yapan eğlence yerleri, şantiye ve fabrikalara 12 bin YTL ceza kesecek.

Hürriyet,  12.01.2007

Bunlar 4 günde mi bitti?

Yıkım için geriye sayımın başladığı Acaristanbul’da yürütmeyi durdurma kararına rağmen, 4 aylık gecikmeli tebliğ sürecinde 139 villanın su basman seviyesindeyken yükselip bitirildiği ortaya çıktı.

Hürriyet,  12.01.2007

Dünya güzellerinin diyarı Kırmıtlı Kuş Cenneti

Çocukluğumuzda yaptığımız resimlere benziyor Osmaniye’deki Kırmıtlı Kuş Cenneti. Bir kasaba, yanında nehir, arkada Amanos Dağları, dağlardan doğan güneş ve kuşlar. Yaşar Kemal’in köyü Hemite’ye çok yakın olan kuş cenneti 3 yıl önce belediye başkanının amatörce çektiği yalıçapkını fotoğrafları sayesinde keşfedildi.

Hürriyet,  12.01.2007

Uşak'ta kaçak yağ imalathanelerine yıkım kararı

Uşak'ta, Ankara yolunda ve Çanlı Tabakhanesi bölgesinde kaçak yapılarda faaliyet gösteren ve elyaf artığı gibi çevreyi kirleten yakıt kullanan yağ imalathaneleri, imar ve çevre mevzuatına aykırı olduğu gerekçesiyle yıkıldı.

Hürriyet,  12.01.2007

Köylülerin çevre zaferi

 MUĞLA'nın Milas İlçesi'ne bağlı Avşar Köyü'nde taş ocağına savaş açarak eylemler düzenleyen köylüler zafer kazandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Muğla Valiliği'ne gönderdiği yazıda, ocağın ÇED raporu ve birinci sınıf işletme ruhsatı alınıncaya kadar faaliyetine son verilmesini istedi.

Hürriyet,  12.01.2007

1 SMS yollayın orman kurun

RTÜK’ün Televizyon Yayıncıları Derneği (TVYD) ve Çevre ve Orman Bakanlığı ile birlikte başlattığı "Orman Yangınlarının İzlerini Silelim Kampanyası" ile vatandaşlar, 3177 numaralı telefona bir SMS göndererek, bir fidan dikilmesine katkı sağlayacak.

Hürriyet,  11.01.2007

Eğlence yerlerine karadan ve denizden denetim

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında eğlence yerlerini karadan ve denizden gürültü kirliliğine karşı denetleyecek.

Hürriyet,  11.01.2007

Altın Küre Ödül Töreninde, hediyelere 'vergi' engeli

Her yıl geleneksel olarak Altın Küre Ödül töreninin ardından düzenlenen 'Altın Parti'nin, bu yıl ilk kez 'çevreci' tema etrafında düzenleneceği bildirildi.

Hürriyet,  11.01.2007

Ağaç katliamına öfke dinmedi

BODRUM’a bağlı Çamlık Köyü sınırları içindeki 90 hektarlık ormanlık alanda maden arama ruhsatı alan firmanın yaklaşık 300 ağacı kesmesi üzerine, bölgeye inceleme yapmaya gelen Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi ve beraberindekiler, köylülerin ve çevrecilerin tepkisiyle karşılaştı.

Hürriyet,  11.01.2007

Bakanlık Serdaroğlu’nu Acarlar’a vermedi

Danıştay’ın Acaristanbul’un ruhsatını kesin olarak iptal eden kararının ardından Acarlar şimdi de Çevre ve Orman Bakanlığı’na resmen müracaat edip, Acaristanbul projesinden sonra hayata geçirmeyi planladığı Serdaroğlu Çiftliği için ’kesin izin’ talebinde bulundu.

Hürriyet,  10.01.2007

Bölgesel Çevre Merkezi (REC), "iklim değişiklikleri terörden tehlikeli"

Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye Bürosu İklim Değişikliği Proje Yöneticisi Yunus Arıkan, iklim değişikliklerinin terörden daha tehlikeli olduğunu söyledi.

Hürriyet,  10.01.2007

Çevre ve Orman Bakanı Yılın Adamı

Çankayalı izciler, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’yi ’Yılın Devlet Adamı’ seçtiler. Ödülünü alan Pepe, "Hayatın sigortası, sağlıklı çevre ve yemyeşil ormanlardır" dedi.

Hürriyet,  09.01.2007

Konya’da hava kirliliği alarmı

Konya’da hava kirliliği değerlerinin insan yaşamını tehdit eder boyuta ulaşmasına rağmen yetkililerin tedbir almamasına tepkiler her geçen gün artıyor. Valilik, Belediye ve Çevre İl Müdürlüğü ise sessizliğini koruyor.

Hürriyet,  09.01.2007

Yaban keçisi vuran 2 kişiye 8 bin YTL ceza

Sivas'ın Divriği İlçesi’nde, koruma altında olan yaban keçisi avlarken yakalanan 2 kişiye toplam 8 bin YTL tazminat ve idari para cezası uygulandı.

Hürriyet,  09.01.2007

 Atık pilde kanser tehlikesi

 Çöpe atılarak zamanla bozulan ve gövdesinde akıntı meydana gelen pillerin içeriğinde bulunan cıva, kadmiyum ve kurşunun,kansere, nörolojik bozukluklara, akciğer hastalıklarına, beyin iltihaplanmasına ve kısırlığa yol açtığı belirtildi.

Hürriyet,  05.01.2007

 

 

 

Aralık 2006    

 

 Enerji Ajansı'ndan tarihi 'nükleer' çağrı

Kesintisiz enerji ihtiyacı Uluslararası Enerji Ajansı'nı harekete geçirdi. Kurum 32 yıllık tarihinde ilk defa nükleer santral yapılması yönünde çağrıda bulundu.

Sabah,  06.11.2006

 Çevre kirliliği küresel ısınmayı engelleyebilir

"Yıllardır mücadele edilen çevre kirliliği şimdi dünyayı kurtarabilir." İlk bakışta kulağa inanılmaz bu iddia dünyanın önde gelen bilim adamlarına ait. Aralarında Nobel ödüllü Hollandalı kimyacı Paul J. Crutzen'in de bulunduğu bilim adamları bu düşüncelerini Birleşmiş Milletler'in iklim konferansında dile getirdi. Crutzen, çevre kirliliği nedeniyle atmosferde oluşan tabakanın güneşle dünya arasında "gölge" işlevi görerek küresel ısınmanın etkilerini azaltacağını belirtti.

Sabah,  18.11.2006

 Hava kirliliği sürecek

Yüksek basınç yüzünden oluşan Sıcaklık Terselmesinin sürmesi nedeniyle özellikle şehir merkezlerinde görülen hava kirliliğinin bir süre daha yaşanması bekleniyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünce yapılan meteorolojik değerlendirmede, Akdeniz kuşağında yer alan Türkiye ve çevre ülkelerin Kasım ayının ilk haftasından itibaren yüksek basınç sisteminin etkisinde kaldığı belirtildi.

Sabah,  05.12.2006

 Renault-Nissan elektrikli motor üretimi için atakta

Renault'nun Nissan ile birlikte elektrik enerjisine dayanan bir motor üzerinde Ar-Ge çalışmaları yaptığı bildirildi. Renault'dan yapılan açıklamada, şirketin Renault 2009 Kontratı çerçevesinde, sera etkili gaz yayımlarının azaltılmasına yönelik iddialı bir çevre planı belirlediği belirtildi. Açıklamaya göre, plan, 3 temel hedef doğrultusunda hazırlandı.

Sabah,  29.12.2006

 AB'den benzin tüketimine fren

Avrupa Birliği gelecek ay yayımlanacak yeni bir kanunla otomobil üreticilerini küçük ve daha tasarruflu araç üretmeye teşvik etmeye hazırlanıyor.

Sabah, 29.12.2006

 Yılın en iyi tasarımı ödülü Citroen C4'e

Üç yıl önce kurulan ve ilk ödülünü iki yıl önce veren WCOTY-Dünyada Yılın Otomobili jürisi, ilk kez bu yıl tasarım ve çevre konularında da ödül verdi. Citroen C4, New York'ta düzenlenen Uluslararası Otomobil Fuarında sonuçları açıklanan World Car Design of the Year for 2006-Yılın En İyi Tasarımı Ödülü'ne layık görüldü.

Sabah,  29.12.2006

 Çırpınıyor Karadeniz...

Karadeniz Çevre Koruma projeleriyle uluslararası madalya alan nükleer reaktör mühendisi Gül Göktepe, 'nükleer enerji' ve 'çevre' kavramlarının yan yana telaffuz edilmesine neden oldu.

Sabah, 24.12.2006

 Edirne’nin çöpü Tunca'ya sızıyor

Edirne’de 35 yıl önce kurulan belediye çöplüğünde biriken cöplerin suları Tunca Nehri'ni tehdit ediyor. Yer sıkıntısı nedeniyle kapasiteyi kaldırmayan çöplükte bulunan yaklaşık 1 milyon 200 bin ton çöpün sıvısının, yer altından Tunca Nehri'ne sızdığını belirten yetkililer, yeni çöp depolama alanı bulmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Hürriyet C, 21.12.2006

Hava kirliliği yağışla azalacak ama...

Son haftalarda Türkiye’nin birçok yerinde ciddi boyutlara ulaşan hava kirliliği yağışlarla azalacak. Ancak, yağmura yapışıp inecek zararlı maddeler su ve toprağa karışacak...

NTVMSNBC, 21.12.2006

Yatağan için suç duyurusu

Çevre Bakanlığı son denetimlerde kükürtdioksit oranı limitlerin üzerinde çıkan Yatağan Termik Santrali'nin yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Çevre Bakanlığı, santrali işleten şirkete 288 bin YTL ceza kesti.

Santrali işleten şirkete bu yıl Muğla Çevre İl Müdürlüğü tarafından 7 defa para cezası uygulandı. Son olarak verilen 228 bin YTL’lik cezayla birlikte bugüne kadar uygulanan cezaların toplamı 1 milyon YTL’yi aştı.

NTVMSNBC, 20.12.2006

 Diyarbakırlı kapıcılara kalorifer eğitimi

Askeri lojmandaki kalorifer kazanının patlaması sonucu 8 kişinin yaşamını yitirdiği Diyarbakır'da belediye ekipleri 2 bin binayı tek tek gezerek kapıcılara kalorifer yakma teknikleriyle ilgili eğitim veriyor.

NTVMSNBC, 20.12.2006

 Vergi ve harçlar yüzde 7 8 artıyor

1-3 yaş grubunda bulunan ve motor silindir hacmi 1301 1600 cm3 arasında olan otomobillerin motorlu taşıt vergisi tutarı 524 YTL'ye çıkacak 1 yıllık pasaport harcı da 136 5 YTL'ye yükselecek Yeni yılda ödenecek çevre temizlik vergileri de belirlendi. Vergi, konutlarda su tüketim miktarı esas alınarak, büyükşehirlerde metreküp başına 17 YKr, diğer yerlerde ise 14 YKr olarak hesaplanacak.

NTVMSNBC, 20.12.2006

 Nehir yunusunun soyu tükendi

Asya'nın ve Çin'in en uzun nehri Yangtze boyunca 20 milyon yıldır yüzen beyaz yüzgeçli yunusun soyu sanayinin gelişmesi aşırı avlanma ve nehir trafiğinin artmasından dolayı tükendi.

NTVMSNBC, 18.12.2006

 Yatağan'da kabus sürüyor

Yatağan Termik Santrali'nde 15 Kasım'da devreye giren arıtma sistemine rağmen hafta sonu yaşanan gaz çökmesi nedeniyle iki ünite devre dışı bırakıldı Ancak sorunlar elektrik üretim sistemlerinin devre dışı bırakılmasıyla çözülemiyor.

NTVMSNBC, 18.12.2006

 Bingöl'e yabancı avcı ilgisi

ABD ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden Bingöl'e gelen avcılar binlerce dolar harcayarak Yedisu ilçesinin dağlık kesimlerinde yaşamını sürdüren çengel boynuzlu yaban keçileri ile dağ keçilerini avlıyor

NTVMSNBC, 18.12.2006

 Gore Bilim Bush'a boyun eğemez

Çevre ve küresel ısınma konularındaki çalışmalarıyla bilinen ABD eski Başkan Yardımcısı Al Gore Bush hükümetinin bilime yaptığı baskıya karşı bilim insanlarına destek çağrısı yaptı

NTVMSNBC, 16.12.2006

 Güler Bergama'da yasal engel yok

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Ovacık Altın Madeni'nin üretimini durdurmasını gerektiren herhangi bir yargı kararının bulunmadığını söyledi.  

NTVMSNBC, 14.12.2006

 Hayvanlar sıcaktan yükseğe kaçıyor

Bilim insanları iklimin ısınmasıyla birlikte memeli birçok hayvanın hayatlarını kurtarmak için yüksek bölgelere kaçmak zorunda kaldığını vurguluyor.

NTVMSNBC, 16.12.2006

Çimenler hayat kurtaracak

Çimenler belki de gelecekte bir enerji kaynağına dönüşebilir, zira bilim insanlarına göre çimenden elde edilecek elektrik enerjisi dünya elektriğinin yüzde 19’unu karşılayabilir. Fotosentezle emdiği karbondioksit de cabası.

Uzmanlar, atıl bırakılmış ve çürüyerek kalitesini yitirmiş tarım arazilerini biyoyakıt santrallerine dönüştürmek istiyor.

NTVMSNBC, 09.12.2006

Planktonlar yeryüzünden siliniyor

Bilim dünyası küresel ısınmanın okyanuslarda besin zincirinin en alt üyesi ve yeryüzündeki fotosentezin yarısından sorumlu olan planktonları yok edebileceğini gösteren uydu verilerini konuşuyor.

NTVMSNBC, 07.12.2006

Bakandan yenilenebilir enerji çağrısı

Enerji Bakanı Hilmi Güler, Türkiye’nin hidrolik ve rüzgar enerjisi potansiyelinin 50 milyar dolar olduğunu ve özel sektörü bu alanlarda yatırım yapmaya çağırdı.

NTVMSNBC, 06.12.2006

Hidrojenli araba projesi

Elektrik Mühendisleri Odası bünyesinde oluşturulan EMO-GENÇ Hidromobil Takımı tarafından, Yenibiriş, Elimsan, Entes, Bileşim Fuarcılık ve Birgün Gazetesi’nin sponsorluğunda yürütülen Hidromobil Projesi, hidrojen enerjisiyle çalışan bir araç üretmeyi amaçlıyor. Projeyle ilgili bilgi ve sponsorluk için http://www.hidromobil.org/

Yenibir iş, 03.12.2006

Kasım 2006   

New York da çevrecilik kervanında

ABD’de küresel ısınmayı reddeden Bush hükümetine karşı çevrecilik mücadelesine, California’dan sonra ülkenin ikinci büyük eyaleti New York da katıldı. New York eyalet meclisi küresel ısınmayı tarihin en ciddi çevre sorunu ilan ederek, karbondioksit salınımlarına kısıtlama getirilmesini tartışıyor. Eyalet meclisi çeşitli alt komiteler oluşturarak eyalet sınırları içindeki çevre sorunlarının daha derinlemesine incelenmesini istiyor.

NTVMSNBC, 30.11.2006

Çevre suçları artıyor

Jandarmanın sorumluluğunda bulunan bölgelerde devlete karşı suçlar artarken öldürme ve yaralama suçlarında ise azalma görülüyor. Asayiş olayları içinde en çok artış çevre suçlarında görülüyor. Verilere göre çevreye karşı işlenen 21 suç türü var. En çok işlenen çevre suçlarının başında, hayvanların çevreye verdiği zarar ve hayvan sağlığına yönelik suçlar geliyor.

NTVMSNBC, 30.11.2006

322 sahipli orman var

Çevre ve Orman Bakanlığı ''Acarlar İnşaat Taah San ve Tic A Ş aleyhine ihtiyati tedbir talepli dava açıldığını duyurdu.

NTVMSNBC, 30.11.2006

E-çöp dağları Afrika’da yükseliyor

Birleşmiş Milletler Çevre Programı uyarıyor: Zengin ülkeler elektronik çöplerini ve zehirli kimyasalları fakir ülkelere boşaltıyor. BM Çevre Programı Direktörü Achim Steiner, elektronik çöpün son yıllarda hızla artarak yılda 50 milyon ton’a ulaştığını ve bunun çoğunluğunun Afrika ülkelerinde depo edildiği uyarısı yaptı. Şimdiye dek 160 ülkenin imza koyduğu Basel Anlaşması, 1992’den bu yana uluslararası kimyasal çöp nakliyatına bazı kurallar getiriyor.

NTVMSNBC, 28.11.2006

Dünyayı kurtarmaya çalışan 100 çevreci

İngiltere'de hükümete bağlı çevre örgütü, bir grup uzmanla birlikte yaptığı çalışma sonucunda, dünyayı kurtarmak için en çok gayreti sarf eden 100 kişi veya kuruluşun isimlerini belirledi. Bilim adamları, yazarlar, kampanya organizatörleri ve ekonomistlerin ağırlıkla yer aldığı, "gelmiş geçmiş en çok çaba harcayan 100 çevreci" listesinin ilk sırasında, 1962'de yazdığı "Sessiz Bahar" adlı kitapla, birçok kişi tarafından modern çevrecilik hareketini başlattığına inanılan Amerikalı bilim adamı Rachel Carson gösterildi. Carson, halen popüler olan kitabında, tarım ilaçlarının öldürücü etkisine dikkati çekmiş ve birçok kişinin çevrecilik konusunda bilinçlenmesine yardım etmişti.

Hürriyet, 28.11.2006

Süper kahraman Çevre Bey

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çocuklara çevre bilinci aşılamak amacıyla hazırlattığı 30 dakikalık çizgi filmde, sinema ve tiyatro sanatçısı Mehmet Ali Alabora, süper kahraman "Çevre Bey"i canlandıracak.

Hürriyet, 28.11.2006

Bakan Pepe Yanlışa dur dedik

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe İstanbul'da bakanlığa bağlı denetim ekiplerinin sokulmadığı Acaristanbul konut projesi ile ilgili olarak yanlışa dur ediklerini söyledi.

NTVMSNBC, 27.11.2006

Emlak Vergisi'nde son üç gün

Emlak Vergisi ve Çevre Temizlik Vergisi’nin 2.taksit ödemesi için son gün, 30 Kasım 2006 Perşembe mesai sonunda tamamlanacak.

Hürriyet, 27.11.2006

Avrupalı gençler Beypazarı’nda

Gençlik örgütlerinin temsilcileri ilçede yapılan seminerde kültür, çevre ve doğal miras gibi konuları tartıştılar. Gençler Başkan Yavaş’ı da ziyaret etti.

Hürriyet, 27.11.2006

Dikili'de toplantı günü tepkisi

İZMİR'in Dikili İlçesi Belediye Başkanı Osman Özgüven, Çağlan Köyü'nde altın madeni çıkarmaya yönelik olarak, halkın da katılacağı Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı için için ilçe pazarının kurulduğu 28 Kasım Salı gününün seçilmesinin amaçlı olduğunu öne sürdü. Köylülerin ürünlerini satmak ve alışveriş için pazara geleceği için köydeki toplantıya katılamayacaklarını söyledi.

Hürriyet, 27.11.2006

Bush'u terletecek mahkeme başladı

ABD'de en üst adli makam olan Yüksek Mahkeme bu hafta Bush hükümetinin çevre konularıyla ilgili tutumunu değiştirmesini neden olabilecek bir davayı inceliyor.

NTVMSNBC, 27.11.2006

Eminönü'deki atölyeler taşınıyor

İstanbul'da tarihi yarımada üzerinde bulunan kuyumcu atölyeleri ve imalathaneler bir yıl içinde bölgeden çıkarılacak Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er atölyelerin yapılar için risk oluşturduğunu uzmanlar ise atıksuyun zemini çürüttüğünü söylüyor. Tarihi yarımada içersinde bulunan imalathane ve atölyelerin, çevreye ve tarihi dokuya verdiği zararla ilgili İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği’nce hazırlanan rapor tamamlandı.

NTVMSNBC, 27.11.2006

Rüzgar bekleyen şehir Yatağan

Gri bir şehir Yatağan İlçe sınırlarına girmeden sizi üç bacalı gri bir duman tüttüren ve adeta soğuk savaş yıllından kalmış izlenimi veren bir termik santral karşılıyor.

NTVMSNBC, 27.11.2006

Volkanın yarattığı domino etkisi

İzlanda'da 1783'de meydana gelen volkan patlamaları atmosferde birbirine tetikleyen bir etki yaratarak Mısır ve Nil deltasında kuraklığa neden olmuştu.

NTVMSNBC, 27.11.2006

Kirli havadaki kanser tehdidi

Çevre ve Orman Bakanlığınca hazırlanan hava kalitesi konulu broşüre göre hava kirliliği sorunu aşılamamış kentlerde vatandaşlar ciddi solunum yolları rahatsızlıkları ve genotoksik kanser riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

NTVMSNBC, 24.11.2006

'Fırat'ın rengi atıklardan kızıllaştı'

Fırat Nehri'nde görülen kızıllaşmaya Sivas'ın Divriği ilçesindeki Erdemir Madencilik'e ait işletmenin atıklarını Çaltı Çayı'na bırakmasının yol açtığı iddia edildi.

NTVMSNBC, 24.11.2006

Pepe'den belediyelere altyapı eleştirisi

Çevre Bakanı Osman Pepe çevre altyapısına önem vermeyen belediyeleri sert bir dille eleştirdi

NTVMSNBC, 24.11.2006

Küresel ısınma insan hakkı sorunu

BM'nin Kenya'da düzenlediği çevre konferansına katılan REC İklim Değişikliği Proje Yöneticisi Yunus Arıkan Konferansta küresel ısınmanın insan hakları sorunu olduğu belirtildi ama sorunun aşılması için somut adım atılmadı Kyoto sonrası belirsiz dedi.

NTVMSNBC, 21.11.2006

Nükleer füzyon için tarihi imza

İnsanoğlunun yüzyıllık hayali tükenmez enerji üretme yolunda en büyük adım Uluslararası Termo Nükleer Füzyon Projesi ilk nükleer füzyonu 2040'ta yapacak Nükleer füzyon 1 litre deniz suyundan 1 litre petrole eşdeğer enerji üretibilecek.

NTVMSNBC, 21.11.2006

İstanbul’da hava kirliliği artıyor

İstanbul’daki kirliliğin en büyük nedenlerinden biri egzoz gazları...

İstanbul’da son günlerde meteorolojik koşulların da etkisiyle hava kirliliğinde artış gözleniyor. Kirliliğe, öncelikle plansız kentleşme ve motorlu araçlardan çıkan egzoz gazlarının neden olduğunu belirten uzmanlar, ölçüm standartlarının yükseltilmesini istiyor.

NTVMSNBC, 21.11.2006

‘Küresel ısınmada 2012 sonrası belli değil’

BM’nin Kenya’da düzenlediği çevre konferansına, katılan İklim Değişikliği Proje Yöneticisi Yunus Arıkan, “Konferansta küresel ısınmanın bir insan hakları sorunu olduğu belirtildi ama sorunun aşılması için somut adım atılmadı. 2012 sonrası belirsiz” dedi.

NTVMSNBC, 21.11.2006

Vatandaş ayılardan şikayetçi

Ayıların 2003 yılında koruma altına alınan yaban hayvanları listesine alınmasıyla Doğu Karadeniz'de boz ayı popülasyonunda büyük artış oldu.

NTVMSNBC, 2011.2006

Çevre ABD için ‘ekonomik fırsat’

Dünyanın en büyük sera gazı üreticisi ABD’nin Dışişleri Bakan Yardımcısı, BM Çevre Konferansı’nda eleştirilen ülkesinin küresel ısınma politikalarını savundu.

NTVMSNBC, 2011.2006

İlkeler tamam kurallar muğlak

Kenya'da yapılan BM Çevre Konferansı'nda 2012'de süresi dolan Kyoto Protokolü sonrası küresel ısınmaya karşı uluslararası işbirliği yapılması yönünde ilke birliği oluştu Ancak pratik detaylar henüz belirsiz

NTVMSNBC, 18.11.2006

 Su faturasını azaltabilmek mümkün

Banyo yerine duş alarak, su tüketimini yüzde 25 oranında azaltmak mümkün. Diş fırçalarken ve tıraş olurken, musluğu kapalı tutarak 15-35 litre su tasarruf edilebilir.

NTVMSNBC, 18.11.2006

Küresel ısınmayı hava kirliliği dize getirecek!

Bilim insanları, atmosferde hava kirliliği sebebi kükürt dioksitten bir tabaka yaratarak Güneş ışınlarını geri yansıtmanın doğru bir fikir olup olmadığını tartışıyor.

NTVMSNBC, 17.11.2006

Nakışlı çevre dostu kefenler

Alman modacı Afra Banach 37 özel nakışlı çevre dostu kefen tasarlıyor.

NTVMSNBC, 17.11.2006

 Oy kaygısı Beyaz Saray’ı zorluyor

Bush hükümeti, küresel ısınmayla mücadelede California’nın çıkardığı çevre yasasının inceleneceğini açıkladı. Tavır değişikliğinde, 2008 başkanlık seçimlerinde çevre konularının etkili olacağı endişesinin yattığı belirtiliyor.

NTVMSNBC, 16.11.2006

 Çevre ABD için ‘ekonomik fırsat’

Dünyanın en büyük sera gazı üreticisi ABD’nin Dışişleri Bakan Yardımcısı, BM Çevre Konferansı’nda eleştirilen ülkesinin küresel ısınma politikalarını savundu.

NTVMSNBC, 16.11.2006

 Annan Bush hükümetini hedef aldı

BM Genel Sekreteri Kofi Annan başta ABD olmak üzere bazı ülkelerin küresel ısınma karşısındaki duyarsızlığını sert dille eleştirerek İklimsel değişimleri inkar etmek çağdışılıktır dedi.

NTVMSNBC, 15.11.2006

 İzmir atıklarından kurtulamıyor

İzmit'teki kimyasal atık depolama tesisi İZAYDAŞ kapasite sorunu nedeniyle bir yıldır İzmir'deki atıkları kabul edemiyor Bu nedenle binlerce ton tehlikeli atık depolarda bekletilirken uzmanlar çevre tahribatı uyarısında bulunuyor.

NTVMSNBC, 14.11.2006

 Tüketiciye 'paketleri bırakın' çağrısı

Yiyeceklerin aşırı sarıp sarmalanarak paketlenmesi uygulamasının 1999 2005 yılları arasında yüzde 12 arttığı İngiltere'de Çevre Bakanı tüketicilere ''aldığınız malın üzerindeki paketleri market kasalarında bırakın'' çağrısı yaptı.

NTVMSNBC, 13.11.2006

 İsveç çevre duyarlılığında birinci

Çevre örgütü Climate Action Network tarafından yapılan bir rapora göre, İsveç, İngiltere ve Danimarka küresel ısınmaya karşı en duyarlı ülkeler. Çevre konusunda devlet politikalarının değerlendirildiği araştırmada, Kyoto Protokolü’ne imza atmayan ve küresel ısınmanın bilimselliğini kabul etmeyen ABD 53’üncü sırada yer aldı. ABD bu skorla Çin, Malezya ve Suudi Arabistan’ı geçebildi. İsveç'in başkenti Stokholm'de belediye otobüslerinin yüzde 25'i biyoetanolle çalışıyor.

Hürriyet, 12.11.2006

 BM 'Su Raporu'nda Türkiye'ye kriz uyarısı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) açıkladığı “İnsani Gelişme Raporu 2006, Kıtlığın Eşiğinde, Güç, Yoksulluk ve Küresel Su Krizi” adlı raporda Türkiye gibi komşularıyla orantısız akarsu zenginliğine sahip ülkelere kriz uyarısı yapıldı.

Hürriyet, 12.11.2006

 Kapadokya, susuzluğun eşiğinde

Türkiye'de yarı kurak bölgelerde yapılan ağaçlandırma ve erozyon kontrolü uygulamalarının değerlendirilmesi konulu toplantı Ürgüp İlçesi'ndeki Dinler Oteli'nde yapıldı. Çevre ve Orman Bakanlığı Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrol Genel Müdürü Mustafa Yüksek, “Toprak ana ayağımızın altından kayıp gidiyor ama, çoğumuz bunun getireceği acı sonuçların farkında değil. Onu çok yorgun düşürmüşüz” dedi.

Hürriyet, 12.11.2006

 Amazonlar çöl tozuyla besleniyor

Uydu görüntülerinden ilk kez yağmur ormanlarındaki mineral gübrenin nereden geldiği ve Atlantik’in üzerinden nasıl taşındığı izlendi. Buna göre Afrika çölünden esen rüzgarlar, götürdükleri mineral tozlarla Amazon nehrini besliyor. İsrail’deki Weizmann Enstitüsü bilim adamları Çad’daki çukurluğu incelemişler. Bu çukurluk Sahra’nın sadece yüzde birini oluşturmakta. Bilim adamlarının Environmental Research Letters dergisindeki yazılarına göre Amazonlardaki mineralin yarısı bu çukurluktan geliyor.

Hürriyet, 11.11.2006

Gediz'in temizlenmesi için işbirliği

Ege Bölgesi'ni boydan boya geçerek İzmir Körfezi'nde denizle buluşan Gediz Nehri'nin temizlenmesi için düğmeye basıldı İzmir ve Uşak İl Genel Meclisi üyeleri nehrin kirlilikten kurtarılması için ortak hareket etme kararı aldı.

NTVMSNBC, 08.11.2006

Bingöl'de belediyeye çöp cezası

Bingöl Çevre İl Müdürlüğü şehir çöplüğünün sağlığı tehlikeye soktuğu gerekçesiyle belediyeye 25 bin YTL para cezası kesti Belediye Başkanı Hacı Ketenalp ceza ile ilgili idare mahkemesine itirazda bulunduklarını söyledi.

NTVMSNBC, 08.11.2006

 Küresel ısınmayı durdurun!

Küresel Eylem Grubu, 48 ülkeyle aynı anda İstanbul’da bir miting düzenledi. Kadıköy’de biraraya gelen iklim değişikliğine karşı çıkan çevreciler ‘Küresel Isınmayı Durdurun!’ diye seslendi.

NTVMSNBC, 06.11.2006

Bush inadından vazgeçmiyor

ABD'nin BM Çevre Konferası'na katılan delegeleri Bush hükümetinin tartışmalara yol açan küresel ısınma politikalarında değişiklik yapmayacağını belirtti.

NTVMSNBC, 07.11.2006

  Tasarruf et, cebini koru

Oturma odası sıcaklığı için 20 derece yeterli olurken, 1 derecelik sıcaklık düşürme yüzde 5’lik yakıt tasarrufu sağlıyor. Banyo yerine duş almak ise su tüketimini yüzde 25 azaltıyor.

NTVMSNBC, 05.11.2006

  Bush hükümetine bilime baskı soruşturması

ABD’de Bush hükümetinin devlet kurumlarına küresel ısınmayı inkar etmeleri yönünde baskı yaptıkları iddiaları üzerine soruşturma açıldı.

NTVMSNBC, 05.11.2006

 BM: 2005’te sera gazı rekoru kırıldı

Birleşmiş Milletler, atmosfere salınan, küresel ısınma sebebi sera gazlarının 2005 yılında rekor seviyeye ulaştığı uyarısı yaptı.

NTVMSNBC, 03.11.2006

Bush hükümetine bilime baskı soruşturması

ABD'de Bush hükümetinin devlet kurumlarına küresel ısınmayı inkar etmeleri yönünde baskı yaptıkları iddiaları üzerine soruşturma açıldı.

NTVMSNBC, 02.11.2006

Ekim 2006   

Muş'ta çöp alarmı

Muş şehir çöplüğü çevre sağlığını tehdit ediyor Belediye Başkanı Necmettin Dede çöp alanında sondaj kuyuları olduğunu belirterek İnanıyorum ki yağmur sularının sızmasıyla su şebekesine pislik karışıyordur dedi.

NTVMSNBC, 31.10.2006

İzmir'de 'balık çiftliği' protestosu

İzmir'in Mordoğan Beldesi'nde biraraya gelen çevreciler balık çiftliklerine karşı eylem yaptı Balık çiftliklerinin kıyılardan uzaklaştırılmasını isteyen eylemciler çevre kirliliğinin turizm ile kıyı balıkçılığını olumsuz etkilediğini de savundu.

NTVMSNBC, 26.10.2006

 Ozon deliğinde rekor genişlik

Bilim insanları, Ozon Tabakası’nda açılan deliğin bu yıl tarihin en büyük haline ulaştığını ölçümledi.

NTVMSNBC, 26.10.2006

 

  Kim arıtmıyorsa gider kapatırım

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, sanayiden kaynaklanan hava kirliliğine bağlı kanser vakalarıyla gündeme gelen Dilovası’ndaki sanayi kuruluşlarını son kez uyardı. Pepe "Arıtma, filtre yapmayanı kapatırız" dedi.

Hürriyet, 25.10.2006

  Seyfe gölünde kuraklık tehlikesi

Doğa ve Çevre Derneği Genel Başkanı ve eski Milli Parklar Genel Müdürü Nevzat Ceylan, 207 kuş türünün barındığı, kuşların cıvıltılarının yakınlandığı Kırşehir Seyfe Gölü'nün, son 3-4 yıldaki kuraklık yüzünden çöl sahası haline geldiğini söyledi.

Hürriyet, 24.10.2006

Dünyanın en kirli 10 yeri

ABD'de merkezi New York'ta bulunan çevreci bir örgüt dünya üzerinde çevre kirliliğinin en fazla olduğu 10 yeri açıkladı. Blacksmith Enstitüsü’nün hazırladığı listede, bir dönem kimyasal silahların üretildiği Rusya’daki Dzerzhinsk ve Zambiya’da bakır madeni bölgesi olan Kabve kasabası gibi yerler bulunuyor.

www.blacksmithinstitute.org

NTVMSNBC, 19.10.2006

 Karamenderes'in fabrika ürünleri

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nden geçen Karamenderes Çayı’ndaki son 4 günde binlerce balık ölerek su yüzeyine vurdu.

Hürriyet, 18.10.2006

 Hakkari’de havayı kirletene ceza

Hakkari’ye Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ‘Hava Kalitesi İzleme İstasyonu’ kuruldu. Törenle hizmete açılan istasyon sayesinde Hakkari’de bundan sonra çevreyi kirleten faktörler tespit edilerek, cezai işlem uygulanacak.

Hürriyet, 18.10.2006

 Eber Gölü de kurumak üzere

Akşehir Havzası’nın büyük bölümünü sulayan Eber Gölü, yağışların azlığı ve yeraltı su seviyesinin düşmesi nedeniyle can çekişiyor. 10 yıl öncesine kadar 7- 8 metreyi bulan su derinliği, bugün 3.5- 4 metreye kadar düştü. 200’den fazla kuş ve balık türünün yaşadığı gölde sadece bir kaç canlı türü kaldı.

 Hürriyet, 17.10.2006

 'Bafa Gölü'nde küçük balıklar öldü'

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Veysel Eroğlu, Bafa Gölü’nde iddia edildiği gibi büyük balıkların değil, 3-5 santimetre uzunluğundaki küçük balıkların öldüğünü söyledi.

NTVMSNBC, 16.10.2006

Çevre suçu bugünden itibaren hapislik

Yeni Türk Ceza Yasası ile birlikte yasa kapsamına alınan çevre suçları bugünden itibaren hapis cezası gerektiren suç kapsamına giriyor. Yeni yasanın kabulü ardından gerekli hazırlıkların yapılmadığı gerekçesiyle uygulanması 2 yıl ertelenen 181 ve 182'nci maddeler bugün yürürlüğe giriyor.

Hürriyet, 12.10.2006

Yemek atıklarından çevreci gübre

California'da başlatılan bir kampanyayla işyerlerinde yemek artıkları kutularda toplanarak soluncalara yediriliyor ve bu sayede çöplerden çevre dostu gübre üretiliyor.

NTVMSNBC, 12.10.2006

İtfaiye balıkları hayata döndürdü

Sakarya Nehri'ndeki balıklar oksijensiz kaldığı için karaya vurdu Balıkların üzerine hortumla su vermeye çalışan balıkçılar yetersiz kalınca devreye itfaiye ekipleri girdi Ekiplerin su verdiği binlerce balık yeniden hayata döndü.

NTVMSNBC, 12.10.2006

Bafa'da balıkların ölüm nedeni oksijensizlik

Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan Bafa Gölü'nde yaşanan balık ölümlerinin oksijensizlikten kaynaklandığı saptandı .

NTVMSNBC, 12.10.2006

Çevre suçu yürürlükte

AB uyum çalışmaları kapsamında hazırlanarak 12 Aralık 2004 yılında yürürlüğe giren yeni Yeni Türk Ceza Kanunu'nun TCK getirdiği en önemli reformlardan birisi olan ''Çevreye karşı işlenen suçlar'' kavramı bugünden itibaren uygulamaya geçecek.

NTVMSNBC, 11.10.2006

  Gaziantep'te kimyasal atık bulundu

Gaziantep'te boş arazide 70 bidon hidrojen peroksit atığı bulundu Bidonlar tahlil edilmek üzere Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne gönderildi.

NTVMSNBC, 03.10.2006

  Artık hayvanlar bile su içmiyor

Erzurum'un Kandilli Beldesi ile Aşkale ilçesi arasından geçen Karasu Nehri'nde binlerce balığın karaya vurmasıyla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Hürriyet, 09.10.2006

Eylül 2006   

  Zehirli varillerin iadesi için çalışma

Samsun ve Sinop'ta depolarda muhafaza edilen zehirli varillerin İtalya'ya iadesi kararı sonrası Çevre ve Orman Bakanlığı'nın görevlendirdiği uzmanlar varillerin taşınması için gerekli fizibilite çalışmalarına başladı.

NTVMSNBC, 27.09.2006

Ağustos 2006   

 Ne bisiklet ne de motosiklet

Bazı modelleri bisiklete bazı modelleri motosiklete benzese de Biselect, trafikte yepyeni bir alternatif araç olmasıyla dikkat çekiyor. Elektrikle şarj edilerek çalışan ve bir şarjla 50 km. yol gidebilen bu araçlar, aynı zamanda hem ekonomik hem de çevre dostu... Konuyla ilişkili diğer yazılar;

Gaza bas, şarj biterse pedal çevir Her yaşa uygun Plakaya gerek yok

Sabah,  29.08.2006

 Yalnızlar çoğalıyor etraf çöple doluyor

"Bir kişiden ne kadar çöp çıkar ki!" demeyin, uzmanlara kulak verin! İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre; yalnız yaşayan insanlar kalabalık ailelerden bir buçuk kat daha fazla çöp çıkarıyor.

Sabah,  29.08.2006

 İhtiyacımız varken dışarıya satmak yanlış

ERDOĞAN Bayraktar, inşaat ana malzemesi olan ve Türkiye'de acil ihtiyaç duyulan çimentonun ihraç edilmesini yanlış bulduğunu da belirtti. Bayraktar, halen AB ülkeleri ve diğer gelişmiş ülkelerin çevre kirliliği nedeniyle çimento tesisi kurdurmadığına veya bu tesislere çok zor onay verdiğine dikkat çekti. TOKİ Başkanı, yurtiçinde çimento fiyatlarının düşmesi amacıyla çeşitli tedbirler aldıklarına işaret etti. Konuyla ilişkili diğer yazılar; 'Oksijeni emen çimentodan ihracatta vergi alınsın'

Sabah,  07.08.2006

Temmuz 2006   

 Savaşçı Kuruçeşme'de

Greenpeace'in Rainbow Warrior (Gökkuşağı Savaşçısı) isimli gemisi çıktığı Akdeniz turu çerçevesinde İstanbul'a geldi. Gemi, 3 gün boyunca İstanbulluların ziyaretine açık.

Sabah,  17.07.2006

'Kyoto' G 8'de yine ABD'ye takıldı

G 8 Zirvesi'nde ABD Kyoto Protokolü'nü imzalamayı yine reddetti Liderler Almanya'nın nükleer enerjinin terkedilmesi teklifine taviz vermedi.

Hürriyet, 16.07.2006

 Şile'de kirlilik tehdidi

Şile Plajı'ndan arıtılmadan denize verilen kanalizasyon kirliliği iddiası vatandaşı korkuttu Uzmanlar, yerel yönetimleri önlem için uyardı.

Sabah,  10.07.2006

Haziran 2006   

 

  2 milyar $'lık proje yumurtasını bekledi

Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı, "huş tavuğu" diye de adlandırılan Posof tavuğunun flört, döllenme, kuluçka ve yavrunun palazlanma dönemleri boyunca inşaatını durdurdu. BTC Direktörü Göksel, "O yumurtlasın diye 3 yıl boyunca 4'er ay çalışmalarımıza ara verdik" dedi.

Hürriyet, 28.06.2006

 Japonlar sera etkisini toprağa gömecek

Japonya, küresel ısınmayla mücadele için, sera etkisi yaratan karbondioksit gazını atmosfere vermek yerine yer altında depolamayı planlıyor. Karbondioksit soğutularak sıvı hale gitirildikten sonra gömülecek.

CNNTürk, 26.06.2006

 TEMA: Toprak yoksa hayat yok

17 Haziran Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenleyen TEMA Vakfı, "Toprak Yoksa Hayat Yok... El Koyun" kampanyası çerçevesinde dün SABAH gazetesinin önüne açtığı stantta vatandaşlara ekmek dağıttı. TEMA, kampanya kapsamında Ardahan, Hatay, Erzurum, Kastamonu, Kırklareli, Şanlıurfa'da toplam 10 köyde kırsal kalkınma projelerini hayata geçirecek.

Sabah,  18.06.2006

  Çevreyi kirletene 100 YTL ceza

Kamuya açık yerlerde her ne şekilde olursa olsun çevreyi kirletenlere 100 YTL idari para cezası verilecek. Bu ceza kurum, kuruluş ve işletmelere ise üç kat olarak uygulanacak.

Hürriyet, 7.06.2006

 İstanbulluya deniz müjdesi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önümüzdeki 3 yılın sonunda İstanbul'un her noktasından denize girilecek hale gelineceğini söyledi.

Sabah,  03.06.2006

 

Mayıs 2006   

 Al Gore'un filmi

Eğer Bush tarzı bir neo-con iseniz, çevrecilerin çok fazla gürültü yaptığına, aslında dünyanın 50 yıl önce olduğundan daha kötü olduğuna inanmıyorsunuz demektir. O zaman da, çocuklarımıza daha iyi bir dünya bırakacağınızı iddia edebilirsiniz.

Sabah,  29.05.2006

 Ozon’u delen gazlar Türkiye’de yasak

Türkiye, imza attığı Montreal Protolokü uyarınca, Ozon tabakasına zarar veren gazların ithalat ve üretimini yasaklayan yasayı yürürlüğe koydu.
NTVMSNBC, 29.05.2006

 "Tuzla'daki variller AB yolunda engel"

Amerikan TV kanalı Bloomberg Tuzla'da bulunan 200 varillik toksit atığın, Türkiye'nin AB planlarını bozacağını iddia etti.

Sabah,  28.05.2006

Nisan 2006   

 Kocaeli'nde 3 yılda 158 çevre cezası kesildi

Kocaeli'nde 4 yılda Çevre Kanunu'na muhalefet eden 158 firmaya toplam 1 milyon 209 bin 95 YTL para cezası verildi. Kocaeli Valiliği'nce hazırlanan, 'Kocaeli'nde Sanayi ve Çevre' başlıklı rapora göre, 1992 yılında kurulan ''Alo 181 Çevre İhbar Hattı''na bugüne kadar, kanalizasyon, su kirliliği, deniz kirliliği, emisyon, koku, gürültü, ağaç kesimi, çöp, kaçak kömür gibi konularda 7 bin şikayet geldi.

Sabah,  14.04.2006

 Çevre kirliliğinin faturasını vatandaş 'cep'ten ödeyecek

Cep telefonu üzerindeki vergilerin indirilmesi konuşulurken, vatandaş şimdi de çevre vergisi ile karşı karşıya kaldı. Çevre Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarı ile cep telefonu operatörlerinden abone başına 1 YTL vergi alınması öngörülürken, operatörler de faturayı doğrudan abonelerin önüne koymayı planlıyor.

Sabah,  15.04.2006

 

 Çevreye duyarlı Meclis aranıyor!

546 milletvekili bulunan Meclis'te Çevre Yasası'nın değiştirileceği oturum için 145 kişi geldi. 184 olan toplantı yeter sayısına ulaşılamadığı için değişiklik yapılamadı

Milliyet,  22.04.2006

 

Mart 2006   

 Su Savaşları...

İngiltere Savunma Bakanı, "Su kaynakları yüzünden birçok ülke komşularıyla 20 yıl içinde savaşa girebilir" dedi. Independent gazetesine göre bu ülkelerden biri de Türkiye. Konuyla ilişkili diğer yazılar; İşte su için 'silaha sarılacak' denen ülkeler

Sabah,  01.03.2006

 Çevreyi tehdit eden üç tehlike bu filmde

"Dünya Yardım İstiyor", bugün vizyona giriyor. Çocuklara çevre sorunları hakkında bilgi vermeyi amaçlayan 3 boyutlu film, eğlendirerek öğretiyor.

Sabah,  10.03.2006

Şubat 2006   

 Göcek'te kirlilik alarmı

Deniztemiz/Turmepa Derneği, Fethiye Körfezi'ndeki Göcek'te giderek artan kirlenmeye dikkat çekiyor. Körfezin kuzeybatısında, eşsiz güzellikteki koyları ve adalarıyla turizm açısından büyük önem taşıyan balıkçı köyü, Türkiye'deki 14 özel koruma alanından biri.

Sabah,  03.02.2006

Ocak 2006   

 

  Hafızası zayıf, unutkan bir milletiz Doğru... Kim korkar kuş gribinden

Hafızası zayıf, unutkan bir milletiz... Örneğin "çevresel açıdan sürdürülebilir bir yaşam" tartışması yapsak inanın seyredenler birkaç dakika içinde bir başka kanala geçerler. Bir magazin programına, iki buçuk saate yakın süren bir başka yerli diziye...

Milliyet, 10.01.2006

  İşlenen savaş hurdalarına inceleme   

İskenderun'daki günlük Körfez Gazetesi'nin imtiyaz sahibi Erdal Yılmaz'ın Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusu üzerine Çevre ve Orman Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı, inceleme yapmak üzere ilçeye müfettiş gönderdi. Bakanlık incelemenin ardından bir rapor hazırlayacak.

CnnTurk, 16.01.2005